Facebook Twitter Instagram Youtube Google

Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

Obezite Cerrahisi

Obezite vücut yağ dokusunun belirli bir oranın üzerine çıkması durumuna verilen isimdir. Yaygın adı şişmanlık olan rahatsızlık kişilerin yaşam kalitesini düşürürken çeşitli sağlık sorunları ile de uğraşmalarına neden olur. Diyet ve spor ile kontrol alınamayan durumlar oldukça yaygındır. Yüksek kolesterol, kalp rahatsızlıkları, diyabet, tansiyon gibi sorunları obezite kişilerde çok daha sık görülmektedir. Kontrol altına alınamayan durumlarda kişinin yaşam kalitesini yükseltmek ve değerlerini normale döndürmek için obezite cerrahisi uygulamaları devreye girer.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Tüp Mide Ameliyatı: genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyon obezite cerrahisinin en yaygın yöntemleri arasında yer alır. Midenin bitişi noktasından belirli bir uzaklıkla başlanarak yapılan uygulama yemek borusuna kadar midenin tüp haline getirilmesini ile tamamlanır. Kapalı yöntemle gerçekleştirilen işlemde hastanın daha az yemek yemesini fiziksel olarak sağlamak esas amaçtır.

Mide Bypass Ameliyatı: Bu operasyonda midenin hacmini küçültmek için yemek borusunun hemen altından midenin iki parçaya ayrılması sağlanır. Üst kısımda elde edilen mide odacığı ince bağırsağa bağlanır. Bu sayede tüp mide ameliyatında olduğu gibi az yemek yeme sağlanırken aynı zamanda yemeklerin emilimi de azaltılmış olur.

Mide Balonu Ameliyatı: Obezite cerrahisinde son dönemlerde oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlayan yöntem kolay uygulanabilir olması ile dikkat çekmektedir. Endoskopi aletleri ile midenin içine bir balon yerleştirilmesi ve balonun şişirilmesi ile işlem tamamlanır. Midede yer alan balon sayesinde kişinin yemek yeme miktarı azalır ve erken tokluk hissi oluşturulur.


Kimler Obezite Cerrahisine Başvurabilir?

Obezite tanısının konulması için kişinin vücut kitle endeksine bakılması gerekir Vücut kitle endeksi %35 ve üzerinde olan kişilere obezite cerrahisi uygulamaları yapılabilir. Vücut kitle endeksi 40 ve üzerinde olan hastalar 3. derece obezite vakası olarak kabul edilirler ve alternatif yöntemler değerlendirilmeden doğrudan obezite cerrahisi uygulamalarını tercih edebilirler. Vücut kitle endeksi 35-40 aralığında olan kişiler 2. Derece obezite vakası olarak kabul edilirler bu kişiler de obezite cerrahisi uygulamaları için uygundurlar ancak cerrahi işlemlerden önce diyet ve spor ile kilo vermeyi deneyebilirler. Kişilerin yaşam kalitelerini arttırmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için cerrahi uygulamalara başvurmaları için öncelikle alternatif yöntemlerin yeterince denendiğinden emin olunmalıdır.

Bu operasyonlardan sonra verilen kilolar sebebiyle vücutta sarkmalar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda deformasyon meydana gelmiş vücut bölgelerinin estetik operasyonlarla tekrar biçimlendirilmesi yapılabilmektedir. Aşağıda bazı operasyonlar listelenmektedir.

Whatsapp İletişim Hattı

Randevu Alın